Tag med tilbage til slutningen af det 11. århundrede i England, hvor spænding og drama udspiller sig i en prisvindende serie om Bayeuxtapetets tilblivelse og Knud den Helliges forsøg på at erobre England.
En intens fortælling om flugt, tro og kamp i middelalderens England.
Fifa beder inderligt: ”Jeg vil hjem. Jeg vil hjem. Almægtige Fader i Himlen, hjælp mig!” Hun knæler i det fugtige græs, lukker øjnene og folder hænderne i bøn. Troen giver hende styrke, og hun føler, at Gud hører hende. Hun er fast besluttet på at finde hjem til Ligulf, som sidder og venter på hende, klar til at beskytte hende mod den onde drøm.
Bogen har modtaget flotte anmeldelser, hvor læsere beskriver, hvordan spændingen fik hjertet til at hamre, mens de læste. ”Flugten fra klosteret” er en gribende og barsk fortælling, der bringer dig direkte ind i en dramatisk tid i Englands historie, som også er blevet kaldt ”stort og malerisk” af Berlingske Tidende.
Serien består af tre bind:
Yderligere information
| Serie | Dværgen Fra Normandiet |
|---|---|
| Forfatter(e) | Lars-Henrik Olsen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Saxo Publish |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788793284647 |
| ISBN-10 | 8793284640 |
| Indbinding | Paperback |
| Udgave | 1 |
| Sidetal | 444 |
| Dimensioner | Bredde: 15.7Cm - Højde: 23.3Cm |
| Genveje | Dværgen Fra Normandiet - Bøger |
| Tags | Skønlitteratur, Flugten Fra Klosteret, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |