Fra Lys Til Liv

En Atomfysiker Om Universets Love Og Skabelsens Mysterium

159,95 kr
Forlagets pris 199,95 kr
Du sparer 40,00 kr (20%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 72.424 anmeldelser

Beskrivelse

En undersøgelse af, hvordan tro og naturvidenskab kan forenes uden at udelukke hinanden. Atomfysiker Jens Olaf Pepke Pedersen udforsker sammenhængen mellem kristendom og videnskab på en meningsfuld måde.

En bog der bryder myten om modsætningen mellem naturvidenskab og kristendom.

Kan man som moderne og oplyst menneske stadig have tro på Gud? Det spørgsmål tager Jens Olaf Pepke Pedersen, atomfysiker, fat på i denne bog, hvor han udfordrer den udbredte forestilling om, at naturvidenskab og kristendom nødvendigvis står i konflikt. Han viser, hvordan begge verdensbilleder kan eksistere side om side og berige hinanden ved at kombinere rationelle og åndelige perspektiver.

Med udgangspunkt i sine egne refleksioner, videnskabelige indsigt og teologiske betragtninger forklarer forfatteren, hvordan kristendommen har været en vigtig drivkraft for erkendelse og nysgerrighed. Samtidig peger han på, hvordan naturvidenskabens teorier harmonerer med den kristne skabelsesfortælling.

Fra lys til liv giver læseren en dybere forståelse af både naturvidenskabens og kristendommens universer og deres gensidige samspil, som begge er væsentlige for at forstå universets love og skabelsens gåde.

Om forfatteren:
Jens Olaf Pepke Pedersen (f. 1958) er ph.d. i eksperimentel atomfysik fra Aarhus Universitet og seniorforsker ved Institut for Rumforskning og -teknologi på DTU. Her arbejder han med klimaændringer og Solens indvirkning på Jorden. Hans karriere omfatter også ansættelser ved Niels Bohr Instituttet, Dansk Rumforskningsinstitut, CERN i Genève samt flere amerikanske universiteter.

Han har medforfattet tegneserier om H. C. Ørsted og fysikkens historie, er redaktør af tidsskriftet Kvant og skriver om naturvidenskab for Weekendavisen. Jens Olaf har modtaget Københavns Universitets formidlingspris og blev i 2017 hædret med prisen for årets danske forskningsresultat.

Bogen har modtaget rosende omtaler:

  • “Fra lys til liv” er en fremragende udgivelse, skrevet med stor dygtighed. På trods af det komplekse stof formår forfatteren at engagere læseren gennem klare og illustrative eksempler. - Kristeligt Dagblad
  • ”Jens Olaf Pepke Pedersen er en fremragende formidler, der forklarer selv de mest indviklede videnskabelige teorier i øjenhøjde med læseren.” - Kulturkapellet
  • ”En tankevækkende, interessant og velovervejet bog, som både troende og ikke-troende kan have glæde af.” - Jens Ramskov, Ingeniøren
  • ”Der er meget stof til eftertanke i denne bog, som formidler komplekse analyser på et let forståeligt sprog.” - Bogsyn.dk
  • ”Sproget er tilgængeligt, og bogen henvender sig ikke kun til eksperter, men også til alle med interesse for tro, eksistens og naturvidenskab.” - DBC Bibliotekernes udtalelse
  • ”Letlæst og uden krav om særlige forudsætninger inden for teologi eller naturvidenskab. Anbefales til alle, der vil forstå forholdet mellem tro og videnskab.” - Nytbabel.dk
  • ”Et mesterligt formidlet halvmaraton om forholdet mellem videnskab og kristendom.” - Kontrast

Yderligere information

SerieKristendom
Forfatter(e)Jens Olaf Pepke Pedersen
KategoriBøger
Genre(r)Studiebøger
ForlagEksistensen
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Fra Lys Til Liv Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 4 anmeldelser
Bedøm produktet
Helle Pedersen
Godt skrevet samt spændende læsning og ser forfatteren fra en anden vinkel end hans input i weekendensvisen.
Morten Duch Gronemann
.....en lille bog som klarlægger et stort emne - godt skrevet
Edith Skrubbeltrang Grønbæk
En ærligt skrevet bog ud fra forfatterens egne studier og erfaringer - jeg savner dog blandt de mange henvisninger og citater en henvisning til den danske forfatter, Martinus, værker, åndsvidenskaben, der giver en sammenhæng mellem videnskab og ånd.
Jensole Laursen
Fantastisk bog