Black November - se alle tilbud
close

Fuglene Er I Vinduet

En Monolog

Bog, Paperback

59,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.856 anmeldelser

’Fuglene er i vinduet’ er en monolog, der udforsker kærlighedens stille, ulmende tilstande gennem et poetisk og næsten dyrisk sprog. Historien udspiller sig i et billedrigt univers, hvor fuglene symbolsk afspejler følelsernes skiften mellem tryghed og uro.

En monolog om kærlighedens komplekse følelsesliv, fortalt gennem Tomas Lagermand Lundmes karakteristiske sprog og billedverden.

Denne tekst er sammensat af 31 digte, som oprindeligt var tænkt som enkeltstående stykker. I den endelige version er de blevet sat sammen til en sammenhængende fortælling med dramaturgiske højdepunkter og nedture, der skildrer parforholdets velkendte samtaleform: monologen.

Bogen indeholder desuden fotografier taget af Tomas Lagermand Lundme selv, som også står bag både omslagsillustration og øvrige illustrationer.

Tomas Lagermand Lundme, født i 1973, er forfatter, dramatiker og billedkunstner. Han er uddannet fra Det Kongelige Danske Kunstakademi (1996-2002) og debuterede i bogform i 1998 med kortprosa-romanen ’Forhud’. Siden har han udgivet en række bøger for både børn, unge og voksne, heriblandt ’Tomandshånd’, ’En dreng’ og ’Nation Lisbeth’.

Redaktør på værket er Jacob Møller Overgaard.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieDigtsamlinger
Forfatter(e)Tomas Lagermand Lundme
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagHurricane
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Fuglene Er I Vinduet Bog
Bedøm produktet