Gefjon 10 er en jubilæumsudgave af tidsskriftet, der bringer seks spændende artikler om arkæologiske fund og undersøgelser i Danmark. Nummeret fokuserer på både yngre germanertid og vikingetid gennem både dybdegående studier og kortere rapporter.
En samling af forskningsartikler, der kombinerer arkæologi med religion og sprog i Danmarks overgang fra asedyrkelse til kristendom.
Dette jubilæumsnummer af Gefjon, arkæologiske studier og rapporter præsenterer en blanding af fire omfattende videnskabelige artikler og to kortere rapporter. De længere studier dykker dybt ned i arkæologiske emner, mens rapporterne giver et hurtigt overblik over foreløbige resultater fra specifikke udgravninger eller bemærkelsesværdige fund.
En særlig nyskabelse i dette nummer er, at redaktionen har valgt at inkludere fire artikler, som ikke udelukkende tager udgangspunkt i arkæologi. Disse tekster belyser religionens udvikling i Danmark med perspektiver fra arkæologi, toponymi, religionsvidenskab og teologi. Fokus ligger på perioden, hvor Danmark gik fra asedyrkelse til kristendom.
Gefjon, arkæologiske studier og rapporter udgives i samarbejde mellem Museum Sydøstdanmark, ROMU og Aarhus Universitetsforlag.
Yderligere information
| Serie | ArkæologiGefjon |
|---|---|
| Forfatter(e) | Kristoffer Buck Pedersen Jens Ulriksen Ole Thirup Kastholm Jesper Langkilde |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Aarhus Universitetsforlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788775979882 |
| ISBN-10 | 8775979882 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 147 |
| Dimensioner | Bredde: 21.8Cm - Højde: 23.2Cm |
| Genveje | Arkæologi - BøgerGefjon - Bøger |
| Tags | Gefjon 10, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |