Grand Cru Klubben

89,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.803 anmeldelser

En fynsk godsejer i økonomisk knibe og hans forbindelser til en russisk oligark sætter gang i en række dramatiske begivenheder. Samtidig mødes syv personer i København for at høre om en usædvanlig amerikansk investeringsmulighed.

En spændingsfyldt fortælling om magt, penge og personlige relationer i en verden af forretning og luksus.

På Fyn kæmper en godsejer, der er økonomisk presset, med sin situation, mens han forbereder sig på et vigtigt møde i banken. Han har tætte forbindelser til en russisk oligark, hvilket komplicerer tingene yderligere.

I København samles syv personer på et advokatkontor, hvor en finansmand præsenterer en anderledes investeringsmulighed fra USA. Blandt deltagerne er fire medlemmer af Grand Cru Klubben, en gruppe succesfulde forretningsfolk, der deler en passion for jagt og eksklusive 100 points-vine.

De to øvrige tilstedeværende er advokater. Den ene, Janus la Cour, er seniorpartner og en anerkendt stjerneadvokat. Han har en barndomsven, som er elitesoldat, og som skal overtales til at hjælpe med at redde et bortført barnebarn i Baghdad.

Den anden advokat er en ung, smuk juniorpartner, der lever et ekstravagant yuppieliv blandt Københavns jetset. Hun er både materialistisk og mærkevarefikseret, og samtidig godsejerens elskerinde.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieJanus La Cour
Forfatter(e)Peter Have Jensen
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagGarden Og Dearwood
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Grand Cru Klubben Bog til 3 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
★★★★★
Misse Thomsen
spændende og velskrevet
★★★★★
Hanne Lyck
Jeg bestilte de tre bøger, men modtog tre stk Grand Cru Klubben ! Pga tidspunktet (julegave) måtte jeg beholde bøgerne ..... iøvrigt var der ikke vedlagt returseddel.
Det overrasker formentlig ikke, at jeg ikke vender tilbage til GUCCA.

Venligst Hanne Lyck