Beskrivelse
En grundlæggende introduktion til filosofi, der udforsker menneskets plads i verden gennem centrale temaer som etik, videnskabsteori, menneskesyn og politisk filosofi. Bogen præsenterer filosofien på en enkel og tilgængelig måde.
En bred gennemgang af filosofi med fokus på menneskets rolle og tanker gennem tiden.
Bogen dækker en række vigtige filosofiske emner, herunder etik, videnskabsteori, menneskefilosofi og politisk filosofi, formidlet på en letforståelig måde. Den spænder over et bredt spektrum af filosoffer, fra de klassiske tænkere som Platon, Descartes og Kant til mere moderne filosoffer som Nietzsche, Kuhn og Singer.
Derudover er der også plads til danske filosoffer som David Favrholdt og Peter Kemp, hvilket giver et lokalt perspektiv. Teksten inkluderer uddrag fra 16 forskellige filosoffer, og bogen indeholder arbejdsspørgsmål samt refleksionsspørgsmål, der opfordrer til fordybelse.
Efter hvert kapitel finder du en oversigt over de vigtigste begreber, som hjælper med at samle trådene og understøtte forståelsen.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Christoffer Boserup Skov Kasper Larsen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Systime |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788761658104 |
| ISBN-10 | 8761658103 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 4 |
| Sidetal | 160 |
| Dimensioner | Bredde: 17Cm - Højde: 24Cm |
| Tags | Grundbog Til Filosofi, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |