Hundemand er tilbage i endnu et sjovt og actionfyldt eventyr, hvor han støder på både nye udfordringer og kattedramaer.
En fortælling om mod, venskab og kaos i selskab med verdens mest snu kat og en uimodståelig killing.
Hundemand er både den sejeste og mest uheldige hund på samme tid. Han har en tendens til at udvise sin glæde ved at slikke sin chef i ansigtet, og ja, han savler også en hel del. Når han ikke gør det, bekæmper han forbrydere og holder kriminaliteten i skak, medmindre han bliver distraheret af et lækkert ben.
Denne gang bliver Hundemand udfordret som aldrig før, da katten Pjevs havner i problemer. Situationen kompliceres yderligere af en charmerende, men fræk kattekilling, som slet ikke gør tingene nemmere. Med dobbelt op på katteballaden må Hundemand holde hovedet koldt og forsøge at få styr på de to pelsede ballademagere.
Fortællingen er fyldt med humor, spænding og masser af gennemillustrerede scener, der sikrer grin og underholdning hele vejen igennem. Skaberen af Kaptajn Underhyler leverer endnu en gang en eventyrlig og sjov læseoplevelse, der vil fange både børn og voksne.
Yderligere information
| Serie | Hundemand |
|---|---|
| Forfatter(e) | Dav Pilkey |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Seriebøger |
| Forlag | Carlsen |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788711697412 |
| ISBN-10 | 8711697415 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 10 |
| Sidetal | 256 |
| Dimensioner | Bredde: 15.4Cm - Højde: 21.8Cm |
| Genveje | Hundemand - Bøger |
| Tags | 9788711697412, Pilky, Hundemann, Katteknægten, Snorløs, Dave, Hundemand 3, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |