En fortælling om livet for dem, der voksede op i Aabenraa mellem 1940 og 1950 under svære efterkrigsforhold. Her møder vi hverdagen i husvildebrakkerne og oplevelserne i det tyske mindretal.
En levende skildring af barndommen i en udfordrende tid og et særligt miljø.
Bogen tager dig med tilbage til en tid, hvor generationen født omkring 1940-1950 levede i Aabenraa under vanskelige forhold. Den beskriver livet i de trange husvildebrakker og giver et indblik i, hvordan det var at vokse op som en del af det tyske mindretal i efterkrigsårene.
Her kan du læse om "Skiern Jes", der var enhver husmors mareridt, når østenvinden blæste. Du får også fortællinger om kaniner, der blev døbt, og om den sjove leg med at fange gråspurve ved hjælp af salt.
Derudover bringes der billeder af Omas flyvske gebis og hendes løse hånd, samt de beskyttende "skytsengle", der holdt øje med børnene, når farerne lurede.
Bogen er fyldt med mange flere historier, alle fortalt med stor varme og fortællelyst. Den inviterer dig ind i et univers, der både kan få dig til at smile og give stof til eftertanke.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Birthe Merete Jessen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Skriveforlaget |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788775740178 |
| ISBN-10 | 8775740176 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 366 |
| Dimensioner | Bredde: 16.2Cm - Højde: 23.8Cm |
| Tags | Ka' Do Haus, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |