Tjek vores relaterede varer herunder, eller brug søgefeltet og menuen til at finde præcis det, du leder efter.
Beskrivelse
Filmen starter i en voldgrav ved Christianshavns Volgade, hvor 2 patruljebetjente finder liget af en ung kvinde i vandet. Politiet finden ingen afgørende spor, men undre sig over, at kvinden bliver fundet med et reb om halsen, og er derved begyndelsen på en stor efterforskning.
De 2 makkere, kriminalbetjent Knudsen (Preben Lerdorff-Rye) og Villumsen (Ib Schønberg), bliver sat på sagen. Her kan man oplyse, at den unge kvinde hedder Tove Andersen, og kommer fra Aalborg. Det er nu deres opgave og finde ud af om det er den orginale starut, Sprit Ole, som der har begået mordet eller måske er det Doktor Ove Kamstrup, der selv gemmer på en kriminel fortid.
Eller er det måske en helt tredje?
Yderligere information
Udgivelsesdato | Er udgivet |
---|---|
Produktionsår | 1953 |
Kategori | Film Dvd Film |
Genre | Drama Danske Film Krimi |
Skuespillere | Ove Sprogøe Karl Stegger Ib Schønberg Emil Hass Christensen Preben Lerdorff Rye Ellen Gottschalch Else Jarlbak Aage Winther-Jørgensen Arthur Jense |
Sprog | Dansk |
Instruktør | Sven Methling |
Manuskript af | John Olsen Paul Sarauw |
Spillelængde | 93 Min. |
Censur | 15 |
Billedeformat | Sort/Hvid |
Lydformat | Mono |
Produktionsland | Danmark |
Format | Region 2 Dvd Film - Dansk Udgave |
Tags | Kriminalsagen Tove Andersen, Dvd, Movie |
GPSR | Produktsikkerhed |