Johanne og Byriel er endelig fri med en ny konge på tronen, men deres frihed bliver kortvarig, da kongen sætter en dusør på deres hoveder. De må flygte og advare blandingsbørnene mod en truende lovændring.
En fortælling om flugt, oprør og kampen for identitet i en magtfuld fantasyverden.
Med en ny hersker på den katavanske trone får Johanne og Byriel en kort stund med frihed. Men kongens anger over at have sluppet dem fri betyder, at han nu sætter en dusør på deres hoveder, og faren lurer tæt på. Mens Hjarner samler styrker til et oprør, søger Johanne og Byriel tilflugt i Lenta.
Usikkerheden om, hvorvidt kongen vil indføre den urikanske lov om rent blod i hele riget, tvinger dem til at advare blandingsbørnene om ikke at træde frem fra deres skjul. På Lenta møder de en trubadur, som kan hjælpe med at sprede deres advarsel. Men tingene udvikler sig ikke som forventet, og snart falder alle deres planer fra hinanden.
Trubaduren er andet bind i fantasyserien Mæsker, der har modtaget stor ros for sin stærke fortælling om identitet, kærlighed og venskab. Serien er blevet kaldt både elegant, velskrevet og utroligt spændende af anmeldere og bloggere.
Yderligere information
| Serie | Mæsker |
|---|---|
| Forfatter(e) | Majbrit Ravnholt Cramer |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Ungdomsbøger |
| Forlag | Facet |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788794202008 |
| ISBN-10 | 8794202001 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 380 |
| Dimensioner | Bredde: 15Cm - Højde: 22.7Cm |
| Genveje | Mæsker - Bøger |
| Tags | Fantasy, Tolerance, Kærlighed, Venskab, Familie, Konflikt, Mæsker 2, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |