Mikrohjelme ser så seje ud, at børnene faktisk er begejstrede for at bære dem!
Udover det fede design, har 3D Dragon S-hjelmen også vigtige funktioner vedrørende sikkerhed og komfort. Den justerbare hovedomkreds og de justerbare sideclips garanterer en perfekt pasform til ethvert barn. For den bedste pasform skal du måle barnets hoved og finde ud af den største omkreds i centimeter.
Fidlock-magnetspændet er særligt nemt at åbne og lukke, og det aftagelige og vaskbare inderfor af fleece PE-skum sikrer en behagelig bærekomfort. Derudover giver reflekserne på hjelmens stropper og LED-lyset bag på hjelmen mere synlighed og sikkerhed.
Specifikationer:
Stabil og let PC-hjelm
Aftageligt og vaskbart fleece-PE-skumfor
Justerbare sideclips
Ventilatorer for god luftcirkulation
Refleksbånd. Mikrologo på hjelmstropper
Magnet Fidlock-spænde
Den innovative Fidlock-lås kombinerer en magnetisk fastgørelse og mekanisk låsning. Den lukkes med et hurtigt klik og åbnes med en simpel bevægelse med to fingre.
LED-lys bagpå
3 forskellige lys-status (batteri inkluderet).
Alle Micro-hjelme har opnået EN1078 og CSPC Safety Standard certificering for scooter, cykling og skøjteløb. For at matche de høje sikkerhedsstandarder præsenterer Micro-hjelme en behagelig pasform og ser også godt ud.
Vi er i fuld gang med at samle de nødvendige sikkerhedsoplysninger for alle vores produkter. Hvis du har spørgsmål til GPSR, er du velkommen til at skrive til os på Z3BzckBndWNjYS5kaw==.