Beskrivelse
“Monarkier” tager læseren med på en historisk rejse gennem 15 kapitler, der spænder fra oldtidens Ægypten til det moderne danske monarki. Bogen udforsker blandt andet regenters afbildning, arvefølgers betydning og politiske visioner gennem tiden.
En dybdegående gennemgang af monarkiets udvikling og dets kulturelle og politiske betydning.
Bogen starter med at forklare, hvorfor ordet ‘monarki’ overhovedet findes på dansk i dag. Herefter føres vi tilbage til oldtidens Ægypten, hvor kvindelige regenter som Hatshepsut og Nefertiti spillede en central rolle. Videre bevæger fortællingen sig til antikkens Grækenland og de hellenistiske konger, inden den når de romerske kejsere og deres betydning for Europas monarkier.
En vigtig del af bogen handler om traditionen med at afbilde regenter på mønter, som har eksisteret i over tusind år. Derudover beskrives, hvordan regler for arvefølge har haft stor indflydelse på stabiliteten i europæiske monarkier gennem historien. Et kapitel fremhæver Dante Alighieris vision for et overnationalt monarki, en idé, der opstod mere end 700 år før FN blev tænkt på.
Flere kapitler sætter fokus på det danske monarki. Her analyseres blandt andet det nationale epos “Margaretica” fra 1573, der hylder Dronning Margrete 1. Der fortælles også om danske kongers rolle som beskyttere af tidlig naturvidenskab og om venskabets betydning for monarkiet både før og under enevælden.
Barokdigteren Jens Steen Sehesteds digte til Christian 5. undersøges som et forsøg på at påvirke kongens holdninger, mens en analyse af Leonora Christinas franske selvbiografi fra 1673 viser hende som en dygtig og raffineret forfatter, modsat tidligere antagelser.
De afsluttende kapitler diskuterer det græske monarki under Huset Glücksborg samt Grundtvigs skiftende syn på monarkiet, og bogen leverer dermed en bred og nuanceret indsigt i monarkiets historie og betydning.
Yderligere information
| Serie | Dronning Margrethe |
|---|---|
| Forfatter(e) | Marianne Pade |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Videnskabernes Selskab |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788773044438 |
| ISBN-10 | 8773044438 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 160 |
| Dimensioner | Bredde: 24.7Cm - Højde: 31Cm |
| Genveje | Dronning Margrethe - Bøger |
| Tags | Monarkier, Festskrift, Hendes Majestæt Dronning Margrethe, 50 Års Jubilæum, Antologi, Monarkier, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |