Det er sommer og hedebølgen har forvandlet Mumidalen til en tropisk oase. Mumitrolden, Snorkfrøken og Lille My søger skygge ved stranden, hvor de finder en skattekiste fyldt med mystiske plantefrø.
En varm og eventyrlig historie om, hvordan tropiske frø forvandler Mumidalen til en frodig jungle.
Sommeren har ramt Mumidalen med fuld kraft, og varmen føles næsten som i de varme troper. Mumitrolden, Snorkfrøken og Lille My foretrækker at tilbringe tiden på stranden, hvor de kan køle af i vandet.
Her opdager de en kiste, der indeholder spændende plantefrø, som er skyllet i land. De planter frøene i Mumimors have, og den tropiske varme får dem til at spire hurtigt, hvilket forvandler hele Mumidalen til en frodig jungle.
Lille My gemmer sig hele tiden, så det gælder om at hjælpe med at finde hende. Undervejs kan du også løse forskellige opgaver, hvor du skal:
Det er en charmerende og lærerig fortælling med Mumitroldene, der inviterer til både leg og samtale. Serien om årstiderne bygger på Tove Janssons elskede historier om Mumitroldene og deres venner i Mumidalen.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Muumiperhe Vidakossa |
|---|---|
| Serie | Mumitroldene |
| Forfatter(e) | Päivi Arenius |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Billedbøger |
| Forlag | Lamberth |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788776372606 |
| ISBN-10 | 877637260X |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 2 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 32 |
| Dimensioner | Bredde: 22.4Cm - Højde: 29.4Cm |
| Genveje | Mumitroldene - Bøger |
| Tags | Årstiderne, Sommer, Findebøger, Mumitroldene, Mumitroldene I Troperne, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |