Når Verden Er I Krig

Set Af Fotograf Betina Johnbeck

Bog, Hæftet

259,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 40,00 kr (13%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.787 anmeldelser

Fotograf Betina Johnbeck har i mere end ti år dokumenteret både livets realiteter og dets mørkeste øjeblikke. Som rejsende fotograf for DR Nyheder har hun fanget krigens og naturkatastrofers brutale konsekvenser med sit kamera.

En stærk visuel beretning om krig, katastrofer og menneskelige omkostninger.

I Når verden er i krig tager Betina os med til krigszoner og områder ramt af naturkatastrofer, hvor hun viser de dybe personlige tab og ødelæggelser. Med sit kamera har hun dokumenteret, hvad der sker, når bomber regner ned over uskyldige børn, og hun har været vidne til jordskælv og andre katastrofer, der rammer verdens mest udsatte.

Det er Betinas billeder, vi i årevis har set på tv, når vi har fulgt med hjemme i stuerne. Ofte er de taget under ekstreme forhold, hvor hun måtte flygte for livet for at sikre de uforglemmelige billeder.

Betina har selv betalt en høj pris for sit arbejde, men har også oplevet de modsatrettede følelser af glæde og kærlighed midt i sorg og håbløshed.

  • Omslagsgrafiker: Maija Hejgaard
  • Fotograf: Betina Johnbeck
Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Forfatter(e)Preben Lund Henriette Bendix
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagFrydenlund
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788772168586
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Når Verden Er I Krig Bog
Bedøm produktet