Black November - se alle tilbud
close

Nogle Måneder I Mit Liv - Oktober 2022 - Marts2023

Bog, Hæftet

159,95 kr
Forlagets pris 179,95 kr
Du sparer 20,00 kr (11%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.814 anmeldelser

Michel Houellebecq deler i denne bog et intenst og turbulent halvår af sit liv, præget af to uafhængige skandaler, der satte ham i centrum for offentlighedens opmærksomhed.

En åbenhjertig beretning om kontroverser, trusler og juridiske kampe i forfatterens liv fra oktober 2022 til marts 2023.

Her får du Houellebecqs egen fortælling om de dramatiske begivenheder, der udspillede sig i denne periode. Den ene skandale udsprang af hans mere eller mindre frivillige medvirken i en hollandsk 'pornofilm', mens den anden handlede om hans kraftige verbale angreb på Frankrigs muslimske befolkning.

Bogen dykker ned i de alvorlige anklager om racisme og islamofobi, de trusler han modtog, bedraget han blev udsat for, samt de juridiske stridigheder, der fulgte. Samtidig reflekterer Houellebecq over sit forhold til film og pornografi.

Selvom titlen "Nogle måneder i mit liv, oktober 2022 - marts 2023" kan virke kedelig, er det netop Houellebecqs navn, der lover en fortælling fyldt med intensitet og kant. Kritiske anmeldelser fra Frankrig har kaldt ham alt fra »klam« til »navlepillende«, men denne bog fremstår som et både intimt, afslørende og råt værk. Den er eksplicit, ofte grænseoverskridende, og i sidste ende en underholdende og skarp pamflet.

  • Omslagsgrafiker: Imperiet/ Harvey Macauley
  • Oversat af: Niels Lyngsø
Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Oprindelig titelQuelque Mois Dans Ma Vie: Octobre 2022 - Mars 2023
SerieIslam
Forfatter(e)Michel Houellebecq
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagVinter Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Nogle Måneder I Mit Liv - Oktober 2022 - Marts2023 Bog
Bedøm produktet