Palmemordet

Historier Og Gøglerbilleder Fra En Postfaktuel Verden

Bog, Hæftet

169,95 kr
Forlagets pris 199,95 kr
Du sparer 30,00 kr (15%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.364 anmeldelser

Beskrivelse

Efter at de svenske myndigheder grundigt havde forkludret opklaringen af mordet på Olof Palme i 1986, godt hjulpet af Lisbeth Palme, så etablerede man mange år efter et samarbejde med profileksperten James Clarke.
I slutningen af 1990’erne udsendtes mordkommissionens hvidbog, hvori alle spor og mistænkte blev gennemgået. Denne hvidbog læste Paul Smith – og opklarede mordgåden.

Christer Andersson var morderen! Samme opfattelse havde såvel James Clarke som den svenske profilekspert fra Mordkommissionen Ulf Åsgård.
Faktuelle kendsgerninger har imidlertid ikke interesseret pressen, mener Paul Smith. For pressen er sandheden sådan set ligegyldig. Det handler om info-tainment eller med et mere moderne ord om fake-news i et samfund, der er blevet mere og mere post-faktuelt.
Det er temaet for Paul Smiths fjerde bog om Palme-mordet.
Pressens rolle i det post-faktuelle samfund er blevet at producere historier og gøglebilleder fra en postfaktuel verden.
Bogen er let illustreret.

Yderligere information

SerieOlof Palme
Forfatter(e)Paul Smith
KategoriBøger
Genre(r)Kunst Og Kultur
ForlagHovedland
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Palmemordet Bog
Bedøm produktet