Black November - se alle tilbud
close

Sansernes Opdragelse

Et Essay Om Marcel Proust

199,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.868 anmeldelser

Et essay, der dykker ned i Marcel Prousts roman På sporet af den tabte tid og undersøger, hvordan hovedpersonen oplever verden gennem sanserne. Teksten trækker tråde til den tyske filosof Arthur Schopenhauers tanker om sansernes udvikling.

En undersøgelse af sansernes betydning i Prousts værk og deres forbindelse til Schopenhauers filosofi.

Sansernes opdragelse er et essay, der tager udgangspunkt i Marcel Prousts roman På sporet af den tabte tid (1913-27). Romanen skildrer hovedpersonens oplevelse og forståelse af verden gennem en rækkefølge af sanseindtryk, som i høj grad er inspireret af den tyske filosof Arthur Schopenhauers hovedværk Verden som vilje og forestilling.

Schopenhauer beskriver sansernes udvikling trin for trin og forbinder den med forskellige kunstformer, hvor han hylder musikkens særlige og subtile væsen som et klimaks. Prousts roman følger en lignende vej, men ender i en tragisk afslutning, hvor ”Musikkens engel” falder og omkommer under sit flyvende forsøg mod stjernerne.

Romanens sidste ord er dog ikke kun tragedie. Ud af musikkens ånd opstår en sart tone af sorg og håb: en fløjte, der spiller, og en klokke, der ringer. Denne stemme har lydt gennem hele Prousts omfattende værk, og essayet søger at hjælpe læseren med at opfange og forstå den.

Omslagsgrafiker: Emil Stephensen

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SeriePå Sporet Af Den Tabte Tid
Forfatter(e)Steen Klitgård Povlsen
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagMultivers
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Sansernes Opdragelse Bog
Bedøm produktet