Udsalget slutter i denne uge
close

Simonas Makeover

Søstrene Birch 2

159,95 kr
Forlagets pris 229,95 kr
Du sparer 70,00 kr (30%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.846 anmeldelser

Beskrivelse

I dagene op til sin 40-års fødselsdag modtager Simona Birch to dårlige nyheder. En investor har købt ejendommen i Soho, hvor hun har sin skønne lejlighed, så hun på rekordtid må finde et nyt sted at bo. Og kort efter meddeler hendes agent, at der ikke er flere modeljobs til hende i kalenderen.

Det er bare en lillebitte krise, tænker Simona, men uden penge på lommen eller et sted at bo rejser hun nødtvungent fra festlige London til forældrenes hus i Odense og ind på sin mors garnværelse. Her må Simona prøve at finde en ny plads i livet. Men hvad stiller man op, når man hele sit liv har levet af sin charme og de muligheder, som er dukket op, og alting pludselig ikke længere bare løser sig af sig selv?

Yderligere information

SerieSøstrene Birch
Forfatter(e)Pernille Redder
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagFalco
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Simonas Makeover Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
Birdy Grosen Hylleberg
At rejse sig igen, selvom alt ramler omkring hende, viser sig at være endnu en styrke Simona har. Hendes hjem og karriere er ikke længere hendes sikre base, men selv da hun rammer bunden bevarer hun sin evne, til at finde muligheder.
En feelgood roman, nr. 2 i en serie om Søstrene Birch, velskrevet af Pernille Redder.
Som læser oplevede jeg en medlevende genkendelse og en voksende stolthed over kvinders styrke, når alt virker umuligt.
Hvis ikke du har læst seriens nr. 1 Vaniljedrømme, så gør det nu, mens vi så venter på at nr. 3 lander i boghandlen. Jeg glæder mig.
Mor_datter_bogdragerne
En total fed romcom bog, den er fuld af fantastisk humor og emmer af skøn energi. Jeg gad godt være en flue på væggen hos familien Birch.

Simona er i sit livs største krise og ender hjemme i Bolbro, her må man sige hun får åbnet øjenene, for andet end det glamourøse model liv hun har levet indtil nu.

Det er en virkelig velskrevet, befriende, morsom, sød, charmerende og dejlig feelgood romance bog.
Miljøbeskrivelsen er gennemført og uanset om man er i London eller Odense, så spiller det bare max. Karakterudviklingen er utrolig god, der er modsætninger som mødes, nye muligheder, familiebånd, spænding, drømme og et skønt flow hele vejen.

Jeg blev helt opslugt af bogen og kunne slet ikke læggen den fra mig, den serie om søstrene Birch er intet mindre end vidunderlig. Jeg vil nu glæde mig til de næste bøger i serien.

5/6 ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️