Black November - se alle tilbud
close
Nyhed

Sivert Har Kun Ét Liv 3: En Ulden Affære!

Bog, Indbundet

289,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.899 anmeldelser

Sivert kæmper med at dele rampelyset med sin kat Møgmis, og nu får han sin helt egen serie. I denne tredje bog står hans chance for at imponere Petra på spil, men det kræver både snilde og penge, som han ikke helt har styr på.

En humoristisk og kaotisk fortælling om Siverts forsøg på at vinde Petras hjerte midt i teenagelivets udfordringer.

Endelig smiler heldet lidt til Engtoftens mest uheldige møgunge, Sivert. Han er stadig i live, hvilket er en bedrift i sig selv, og vigtigst af alt er Petra blevet single! Med hendes fødselsdag lige om hjørnet, ser Sivert sin store chance for at bevise, at han er hendes eneste ene.

Men for at lykkes kræver det både evner og penge, noget, han ikke har meget af. Heldigvis venter en uge med erhvervspraktik, og hvem ved, hvilke muligheder der kan dukke op, selv på de mest uventede steder? Problemet er bare, at held som dette ofte kommer med en pris, og det er sjældent helt lovligt.

Dette tredje, selvstændige bind i den skøre spin-off af Møgmis-universet byder på en endnu mere skør og underholdende historie om Sivert. Plottet er lige så vanvittigt som i de tidligere bøger, og lige når man tror, at Sivert ikke kan komme i flere problemer, sker det modsatte. Alligevel kan man ikke lade være med at holde af ham.

Bogen er hurtigt læst og balancerer tekst og sort-hvide illustrationer, som supplerer hinanden perfekt. Hver bog i serien kan læses for sig selv, og de bør findes på alle folkebiblioteker og i PLC.

  • En sjov og letlæst fortælling, der fanger teenagelivets pinlige øjeblikke.
  • Massere af humoristiske referencer til Møgmis, som fans vil elske.
  • Illustrationer og tekst i et humoristisk samspil, hvor talebobler kommenterer historien direkte til læseren.

Bøgerne i serien har tidligere modtaget flotte lektørudtalelser, og de første bind har vundet priser som ORLAPRISEN i kategorierne "Sjov" og "Bogen, der fik mig til at tisse i bukserne af grin".

Illustreret af: Thomas Hjorthaab

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

SerieMøgmisSivert
Forfatter(e)Sophie Souid
KategoriBøger
Genre(r)Seriebøger
ForlagGads Børnebøger
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Sivert Har Kun Ét Liv 3: En Ulden Affære! Bog
Bedøm produktet