Skabt Til At Gå Tabt

Festudsmykninger I København 1700-1840

Bog, Indbundet

239,95 kr
Forlagets pris 299,95 kr
Du sparer 60,00 kr (20%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.392 anmeldelser

Beskrivelse

Ikke al kunst er skabt til eftertiden – noget er skabt til at gå tabt. Sådan var det med den kunst, der i enevældens tid skulle markere fester i kongehuset.

Gigantiske æresporte og søjlehaller skød pludselig op på byens pladser, udsmykket med skulpturer og lysende malerier. Bygninger blev pakket ind i silke, dækket med blomster eller forklædt som templer. Men det, der lignede marmor, var i virkeligheden træ, lærred, gips og papmaché. Alle de eventyrlige billeder og bygninger forsvandt igen som dug for solen.

I Skabt til at gå tabt fortæller kunsthistoriker Jesper Svenningsen om de største fester og de mest imponerende, mærkelige og kostbare udsmykninger fra begyndelsen af 1700-tallet til 1840’erne.

Det var en tid, hvor festkunsten på én gang var politisk kommunikation, kunstnerisk eksperiment og populær underholdning. Den var folkelig, højtravende, overfladisk, provokerende, farverig og – måske mest af alt – overvældende.

Yderligere information

Forfatter(e)Jesper Svenningsen
KategoriBøger
Genre(r)Kunst Og Kultur
ForlagAarhus Universitetsforlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788775976461
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Skabt Til At Gå Tabt Bog
Bedøm produktet