En sjov og spændende historie om børn, der kæmper mod slimede rumvæsener i en lille provinsby.
Børnene Trolle, Funder og Flora står over for en invasion af slimede snegle fra det ydre rum.
Døren gik op, og inspektøren trådte ind med et skræmmende syn. Snegle kravlede over hans ansigt, ned ad halsen, ud af øret og ind i næsen. Hans ansigt var næsten helt gråt, kun afbrudt af gennemsigtige, grønne slimspor fra de mange snegle.
"Har I været uartige? Så kom til inspektøren!" lød det strengt. "Ja, Spækker. Vi har virkelig været uartige, ikke sandt, Funder?" spurgte Trolle. "Jo, Trolle. Vi tog vandpistoler med i skole. Er I klar?" De tre børn kiggede på hinanden og smilede. "TRE. TO. EN. SKYD!" råbte Flora.
I den lille by Kirke Knærum invaderer klamme slimsnegle fra det ydre rum, som kravler ind i de voksnes næser og forvandler dem til tanketomme zombierobotter. Det er op til børnene Trolle, Funder og Flora at stoppe invasionen, og de er klar med vandpistoler, brandbiler, tanks og en lysende politikugle fra en anden verden. For i Kirke Knærum kræver det mere end bare almindelig modstand.
Yderligere information
| Forfatter(e) | René Toft |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Ungdomsbøger |
| Forlag | Calibat |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788793728516 |
| ISBN-10 | 8793728514 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 124 |
| Dimensioner | Bredde: 15.4Cm - Højde: 21.8Cm |
| Tags | Slimsnegle Fra Det Ydre Rum!, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |