-10%

Tre Afskedsord

Bog, Paperback

89,95 kr99,95 kr
Du sparer 10,00 kr (10%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.364 anmeldelser

Beskrivelse

New York, 1937. Når Violet, bedstemor til søstrene Clara og Madeleine, ligger for døden, må de to søstre lægge deres uenigheder til side for at opfylde hendes sidste ønske: at rejse gennem Europa og aflevere tre afskedsbreve til gamle bekendte, som Violet ikke har set i fyrre år.

En bevægende fortælling om søskendeforhold, fortidens hemmeligheder og en rejse gennem et Europa i forandring.

Clara, der er pligtopfyldende, ser rejsen som en besværlig afstikker før sit bryllup med den velhavende Charles Hancock. Imens ser den unge journalist Madeleine en chance for at dække den voksende fare, som truer i Tyskland og Mussolinis Italien.

Fra det øjeblik de stiger ombord på den luksuriøse Queen Mary, og videre med Orientekspressen til Paris og Venedig, strides søstrene konstant. Men da de når Wien for at aflevere det sidste brev, risikerer gamle hemmeligheder at ødelægge den begyndende forsoning mellem dem.

Tre afskedsord tager læseren med på en følelsesladet rejse gennem oprørte tider og et Europa i forandring. Det er en historie om kærlighed mellem søskende i svære tider og om nødvendigheden af at gøre op med fortiden, før det er for sent.

Yderligere information

Oprindelig titelThree Words For Goodbye
Forfatter(e)Heather Webb Hazel Gaynor
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagNorth Audio Publishing
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Tre Afskedsord Bog
Bedøm produktet