Beskrivelse
Hr. Ulv er vild med lam og prøver hele tiden at snige sig tæt på den tillidsfulde fåreflok for at få en lækker steg med hjem. Han skifter navn til blandt andet hr. Frikasse, hr. Kølle og hr. Lammekrone, men fårene bliver mere og mere mistænksomme.
En humoristisk fortælling om kampen mellem godtroenhed og snuhed, fyldt med sjove ordspil og en skæv pointe.
Hr. Ulv gør alt for at komme i nærheden af fårene, som hver gang tager imod ham med åbne arme, trods hans mange forklædninger og aliaser. Men til sidst får fårene nok og tager affære mod den snedige ulv. Alligevel sidder frygten for hans ’kolleger’ stadig dybt i flokken.
Dette er en klassisk, underholdende historie, der leger med temaet om godt og ondt på en spøgefuld måde. Som altid når Tony Ross står bag, er der masser af finurlige detaljer og en pudsig pointe, der får læseren til at tænke.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Tony Ross |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Billedbøger |
| Forlag | Lamberth |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788771616477 |
| ISBN-10 | 8771616470 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 32 |
| Dimensioner | Bredde: 20.6Cm - Højde: 26.6Cm |
| Tags | Ugler I Mosen Eller Ulv I Posen?, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |