Nyhed

Yes We Can 2. Klasse, Elevbog/Web

Bog, Hæftet

169,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.391 anmeldelser

Beskrivelse

Yes we can 2. klasse er en elevbog, der introducerer engelskundervisning på en sjov og tryg måde for de yngste elever. Bogen er tilpasset den nye fagfornyelse og giver en legende start på engelsk i 2. klasse.

En engagerende og visuel tilgang til begynderengelsk i 2. klasse

Yes we can 2 er en revideret udgave, der følger fagfornyelsens krav og mål for begyndere i 2. klasse fra skoleåret 26/27. Den fungerer som en engangsbog med tilhørende digitale materialer, som gør det nemt og motiverende at gå i gang med engelskundervisningen.

Bogen åbner op for det engelske sprog gennem leg, visuelle elementer og aktive øvelser. Eleverne arbejder med ordforråd i temaer, der er tæt på deres hverdag, og de lærer at bruge egne strategier som at tyde billeder og lyde. Den kontinuerlige genbrug af ord og sætninger sikrer, at sproget bliver fastholdt og styrket.

Materialet er bygget op omkring rigt illustrerede myldrebilleder, som indbyder til fælles snak, refleksion og forskellige opgavetyper som lytte-, læse- og skriveøvelser, rollespil, sange og bevægelseslege.

Sprogtilegnelsen understøttes især af to centrale elementer:

  • Action Words: Vigtige handlingsord i hvert kapitel kobles med fysisk bevægelse for at styrke elevernes hukommelse.
  • Autentisk litteratur: Indslag af kendte børnebøger bringer højtlæsning og fantasi ind i undervisningen.

Bogen er opdelt i 8 kapitler med et tematisk fokus:

De 5 grundkapitler:

  • Come inside: Om første skoledag, skolegården og nye venner med fokus på at hilse, præsentere sig og tælle.
  • Step by step: Hverdagen i klasselokalet med penalhuse og madpakker, hvor ugens dage og frokost øves.
  • Secret skills: En udflugt til naturskolen, hvor eleverne opdager dyrespor i sneen og samles om bålet.
  • Rise and shine: En travl morgen med daglige rutiner, gøremål og klokkeslæt.
  • Head to toe: Leg og bevægelse på legepladsen med fokus på kroppen, sanser, følelser, rim og sange.

Treats and tales består af tre kapitler, der arbejder med fortællinger og traditioner knyttet til årstiderne. Her udforskes universelle traditioner, som binder os sammen på tværs af kulturer.

Ved køb af My Book/Web får eleverne adgang til det digitale bogsite yeswecan.alinea.dk, som indeholder ekstra ressourcer til undervisningen.

Yderligere information

Oprindelig titelExplore 2 Pupil's Book
SerieYes We Can
Forfatter(e)Louise Holst Tollan
KategoriBøger
Genre(r)Studiebøger
ForlagAlinea
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Yes We Can 2. Klasse, Elevbog/Web Bog
Bedøm produktet