Black November - se alle tilbud
close
languageGRØ

Zombiet Nunaat

Oqaluttuaaraliat

Grønlandsk Bog, Indbundet

209,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.834 anmeldelser

Beskrivelse

En anderledes grønlandsk udgave af Zombieland, hvor samfundets lyse og mørke sider udforskes gennem gribende fortællinger om mennesker på kanten.

En samling stærke historier, der skildrer alt fra mobning til ensomhed og tragiske skæbner i et samfund under pres.

Bogen Zombiet Nunaat kan ikke sammenlignes med noget andet. Den indeholder fortællinger, der både kan opløfte og forurolige, og som reflekterer over de udfordringer, der findes i samfundet. Historierne er præget af dybde og kompleksitet, og de er blevet bearbejdet og redigeret med stor omhu. Resultatet er en samling fortællinger, der giver et stærkt og ærligt billede af virkeligheden.

I Sørine Steenholdts fortællinger møder vi temaer som mobning, ensomhed, vold, selvmord og tragiske ulykker, alt sammen noget, der berører de mest sårbare i samfundet. Disse intense oplevelser bliver levende gennem hendes ord og rammer læseren dybt.

Sørine Steenholdt er født i 1986 i Paamiut og studerer i dag sprog, litteratur og journalistik på universitetet. Fortællingerne i bogen er oversat til grønlandsk af Niviaq Korneliussen, og de flotte illustrationer er skabt af Maja-Lisa Kehlet Hansen.

  • Omslagsgrafiker: Ivalu Risager
  • Omslagsillustrator: Maja-Lisa Kehlet Hansen
  • Illustreret af: Maja-Lisa Kehlet Hansen
  • Redaktør: Julie Rehhoff Kondrup

Yderligere information

Forfatter(e)Sørine Steenholdt
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagMilik Publishing
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogGrønlandsk
ISBN-139788792790927
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Zombiet Nunaat Grønlandsk Bog
Bedøm produktet