Sommerudsalg - se alle tilbud
close
Carmilla

Carmilla - Sheridan Le Fanu - Bog

Desværre, dette produkt er ikke tilgængeligt i øjeblikket. Men bare rolig, vi har masser af andre fantastiske produkter, du vil elske!

Tjek vores relaterede varer herunder, eller brug søgefeltet og menuen til at finde præcis det, du leder efter.

Beskrivelse

Kortromanen ‘Carmilla’ skrevet af Sheridan Le Fanu og oprindeligt udgivet i 1872. Oversat og introduceret af Teddy Vork.

Den irske forfatter Sheridan Le Fanu (1814-1873) gjorde sig gældende i de mørkere sider af litteraturen, fra det gotiske over gysere til krimier. Hans betydning for udviklingen af disse genrer kan ikke overvurderes.

‘Carmilla’ er en af de vigtigeste vampyrhistorier nogensinde. Den anses dertil for at være den første lesbiske vampyrfortælling og inspirationskilde til Bram Stokers ‘Dracula’.

'Carmilla' er desuden filmatiseret flere gange. ‘Vampyr’ fra 1932 af den danske instruktør Carl Th. Dreyer var den første af disse.

Oversat af: Teddy Vork

Redaktør: Steen Langstrup

Yderligere information

Forfatter(e) Sheridan Le Fanu
Kategori Bøger
Genre(r) Skønlitteratur
Forlag 2 Feet Entertainment
Udgivelsesdato Er udgivet
Sprog Dansk
ISBN-13 9788779947115
Vis mere

Kundernes vurdering