Alting Har En Tid

256,95 kr
Forlagets pris 349,95 kr
Du sparer 93,00 kr (27%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.364 anmeldelser

Beskrivelse

En fortælling, der bevæger sig fra bibelske myter til personlige søgen efter forsoning.

En rejse gennem gamle fortællinger og menneskelig skyld.

Historien om Kain og Abel, syndfloden og ødelæggelsen af Sodoma leder videre til en dybdegående samtale om Antinous Belloris' manuskript fra 1600-tallet, "Om englenes natur".

Derfra bevæger fortællingen sig frem til Henrik Vankel, der prøver at gøre bod for sin forbrydelse.

Yderligere information

Oprindelig titelUforvarende
SerieNoas Ark
Forfatter(e)Karl Ove Knausgård
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagLindhardt Og Ringhof
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Alting Har En Tid Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Susanne Jespersen
En gendigtning af fortællingerne om Kain og Abel og Noas Ark samt en grundig udforskning af englene og deres væsen fylder det meste af denne bog, som er det andet udspil fra Karl Ove Knausgård. Det kan lyde tungt og måske ovenikøbet uinteressant, men det er det ingenlunde!
Der synes ikke at være en egentlig hovedperson - er det forfatteren selv? En fortæller eller ...? Først på side 408 (ud af 495) hører vi om et jeg, og læseren skal helt hen til side 456, før det røbes, at fortælleren, jeget er lig med Henrik Vankel - hovedpersonen i Knausgårds debutroman. Det er dog ikke nødvendigt at have læst Ude af verden for at læse denne roman.
Jeg anbefaler romanen på det varmeste.