Paul Valéry var en markant digter og intellektuel i Frankrig mellem de to verdenskrige, kendt for sine tanker om kunstens rolle. Hans mange essays og tekster spænder over litteratur, arkitektur, malerkunst, dans og kunsthåndværk, og han reflekterer over kunstnere som Leonardo da Vinci og Edgar Degas.
En samling af Valérys tekster, der samler hans æstetiske refleksioner og sætter fokus på kunstens arbejdsproces.
Dette værk tager udgangspunkt i Paul Valérys mange lejlighedstekster, der tilsammen skaber en dybdegående undersøgelse af æstetik. Bogen viser, hvordan disse tekster hver især bidrager til en æstetisk tænkning og bringer dem i en levende dialog med hinanden. Teksterne, oprindeligt skrevet på fransk, oversættes og knyttes sammen, så de tilsammen udgør et sammenhængende lejlighedsværk om kunst, intellekt og subjektivitet.
Resultatet er et betydningsfuldt bidrag til moderne filosofisk æstetik, der kaster nyt lys over Valérys særlige blik på den kunstneriske proces.
Anne Elisabeth Sejten er ph.d. og dr. phil. og arbejder som lektor i fransk litteratur og idéhistorie ved Institut for Kultur og Identitet på Roskilde Universitet.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Anne Elisabeth Sejten |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Kunst Og Kultur |
| Forlag | Museum Tusculanums Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788763543002 |
| ISBN-10 | 8763543001 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 832 |
| Dimensioner | Bredde: 17.3Cm - Højde: 25.5Cm |
| Tags | Anledninger Til Æstetik, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |