“At leve i nuet og gå glip af det evige” præsenterer en samling korte aforismer, der udforsker livets dybere mening med humor og indsigt. Bogen kombinerer observationer, stemninger og refleksioner, som ofte sætter spørgsmålstegn ved vores tids værdier.
En samling petitgrammer, der med selvironi og skarphed udfordrer vores syn på livet og det evige.
Forfatteren Niels Jørgen Cappelørn har skabt begrebet "petitgram" til at beskrive sine korte, tankevækkende aforismer. Disse små tekststykker bygger både på sansninger og følelser, og de indgår ofte i en dialog med nutiden, eller vender sig mod den med en god portion selvironi og humor.
Bogen reflekterer over, hvordan sekulariseringen har ændret vores fokus fra det evige liv til det lange liv, som mange i dag stræber efter. Her bliver livets værdi og mening målt i dets længde, men Cappelørn minder os om, at at leve ikke handler om at sikre sig, men om at investere sig selv.
Han understreger også, at sorgen ikke er modstykket til kærlighed og glæde, men snarere en konsekvens af dem. Kærlighedens pris er sorgen, og det er en del af livets dybde.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Niels Jørgen Cappelørn |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Skønlitteratur |
| Forlag | Kristeligt Dagblads Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788774674122 |
| ISBN-10 | 8774674129 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 143 |
| Dimensioner | Bredde: 13.8Cm - Højde: 24.2Cm |
| Tags | At Leve I Nuet Og Gå Glip Af Det Evige, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |