”At samle på duge” tager dig med gennem de sidste 100 års verden af dugesamlinger, hvor hver dug fortæller sin egen historie. Bogen præsenterer ti forskellige duge og deres unikke baggrund.
En rejse gennem tidens trends og hverdagens duge.
Bogen dykker ned i ti forskellige duge og beskriver de skiftende trends og stilarter, som prægede det årti, hvor hver dug blev fremstillet eller anskaffet. Fokus er på de duge, vi bruger til dagligt, dem, som vækker genkendelse og minder hos de fleste.
Duge er en del af vores daglige liv og bærer på kultur- og designhistorie, som bogen på fineste vis fremhæver og dokumenterer. Den giver et vigtigt indblik i, hvordan hverdagens tekstiler afspejler tidens strømninger og vores fælles historie.
Yderligere information
| Serie | At Samle På |
|---|---|
| Forfatter(e) | Elsemarie Døssing |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Hobby |
| Forlag | Wadskjær Forlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788794557436 |
| ISBN-10 | 8794557438 |
| Indbinding | Hardback |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 105 |
| Dimensioner | Bredde: 17.5Cm - Højde: 24.6Cm |
| Genveje | At Samle På - Bøger |
| Tags | Arkiv, Slægt, Samleobjekter, Duge, Hobby, Familie, Fortiden, Historie, Lokal Historie, Kunsthistorie, Kulturhistorie, Kulturarv, Sagprosa, At Samle På Duge, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |