Udsalget slutter i denne uge
close

Balletlibretto Over Søren Kierkegaards Kærlighedssdrama Forførerens Dagbog

Han Hader Kvindegråd Og Kvindebønner

Bog, Hæftet

199,95 kr
Forlagets pris 250,00 kr
Du sparer 50,05 kr (20%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages bytte- og returret
Fremragende - 72.029 anmeldelser

Beskrivelse

Balletlibrettoen bygger på forfatteren og filosoffen Søren Kierkegaards (1813-1855) kendte og elskede dagbogsdrama ”Forførerens Dagbog”, der er fra første del af hans hovedværk ”Enten-Eller” (1843), hvor han har anvendt biografisk stof fra sin og Regine Olsens kærlighedshistorie.

Det er Johannes, der er hovedpersonen i dagbogen. Han er æstetiker, et nydelsesmenneske, der har den fri naturs gud, jomfruen Diana, som ideal. Unge jomfruer er målet for hans jagt, eller som det står i ”Forførerens Dagbog” med et citat fra Leporellos listearie fra Mozarts opera ”Don Giovanni”: ”Den friske unge pige”.

Dagbogen er en fortælling om Johannes’ forførelse af den unge pige, Cordelia Wahl, som han efter forførelsen forlader, fordi hun, som han skriver i et notat i dagbogen, har ”tabt duften”.

Balletlibrettoen er i ni billeder og med musik af Mozart.

Det er forfatteren og filosoffen mag. art. Jens Staubrand, der har bearbejdet det kendte kærlighedsdrama til en ballet.

Yderligere information

SerieForførerens DagbogSøren Kierkegaard
Forfatter(e)Jens Staubrand
KategoriBøger
Genre(r)Religion Og Filosofi
ForlagStauer Publishing
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Balletlibretto Over Søren Kierkegaards Kærlighedssdrama Forførerens Dagbog Bog
Bedøm produktet