Beskrivelse
En bog, der tager dig med på en rejse gennem over 500 års boghistorie i Skandinavien, fra 1500-tallets oversættelser til den moderne forskningsverden.
Boghistorie i Skandinavien udforsker bogens udvikling og dens rolle i forskellige tider og kulturer.
Boghistorie i Skandinavien dækker et bredt spektrum af emner inden for bogens historie, der strækker sig over mere end et halvt årtusinde. Den tager blandt andet fat på oversættelser i 1500-tallet, undersøger børnelitteraturens fremkomst i 1700-tallet og ser på nutidens avancerede forskningsinfrastruktur.
Bogen fremhæver boghistorien som et dynamisk og levende forskningsfelt, der kan åbne nye veje i arbejdet med bøger, litteratur og tekster på tværs af både tid og nationale grænser.
Bidragene i bogen er skrevet på de skandinaviske sprog, med undtagelse af ét kapitel, der er på engelsk.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Henning Hansen Maria Simonsen Caroline Nyvang Jesper Jakobsen Maria Purtoft Krista Stinne Greve Rasmussen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Kunst Og Kultur |
| Forlag | Aarhus Universitetsforlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788772197081 |
| ISBN-10 | 8772197080 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 416 |
| Dimensioner | Bredde: 17Cm - Højde: 25Cm |
| Tags | Boghistorie I Skandinavien, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |