Fødselsdagsudsalg - se alle tilbud
close

De Syv Søstre - Bog 1

159,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 72.897 anmeldelser

Beskrivelse

En fascinerende fortælling om søskende, hemmeligheder og en rejse tilbage til rødderne, sat i en spændende historisk ramme.

En episk familiesaga inspireret af stjernebilledet De syv søstre, hvor fortiden langsomt afsløres gennem ledetråde fra en afdød far.

Lucinda Riley, den internationalt anerkendte bestsellerforfatter, viser sit mesterværk i denne første bog i en ny serie, der tager udgangspunkt i legenden om De syv søstre. Historien begynder i Schweiz i 2007, hvor Maia D’Apliese og hendes fem søstre vender hjem til deres barndomshjem, Atlantis, en imponerende villa ved Genèvesøen, efter deres fars død. Pa Salt, den gådefulde og velhavende mand, som adopterede dem som små, har efterladt hver af dem en ledetråd, der kan hjælpe dem med at finde deres sande oprindelse. Maias søgen fører hende til en faldefærdig herskabsvilla i Rio de Janeiro, Brasilien.

Vi bevæger os tilbage til Rio i 1927, hvor byen blomstrer, og Izabela Bonifacio står midt i sin fars håb om et ægteskab med aristokratiet. Samtidig arbejder arkitekten Heitor da Silva Costa på den ikoniske Kristusstatue og planlægger en rejse til Paris for at finde den perfekte skulptør til projektet. Den eventyrlystne Izabela insisterer på at følge med til Paris, inden hun skal giftes. Her, i Paul Landowskis atelier og blandt Montparnasses pulserende caféer, møder hun den unge, ambitiøse skulptør Laurent Brouilly, et møde, der forandrer hendes liv for altid.

  • Omslagsgrafiker: Anne Kragelund
  • Oversat af: Ulla Lauridsen
  • Tegnet af: Christensen Grafisk

Yderligere information

Oprindelig titelThe Seven Sisters
SerieDe Syv Søstre
Forfatter(e)Lucinda Riley
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagCicero
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt De Syv Søstre - Bog 1 Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 33 anmeldelser
Bedøm produktet
Mona Louise Jensen
Rigtig god bog.
Meget hurtig levering.
God pris.
Henny Karin Engelbo
Lucinda Riley´s bøger De syv søstre har i den grad fanget mig. De er så spændende at jeg har svært ved at lægge bog fra mig igen når jeg først får begyndt. Bøgerne giver også et spændende indblik i de lande hvor søstrene stammer fra. Kan kun anbefales.
Susanne Bundgaard
Jeg havde bestilt 2 bøger og det var kun den ene der kom. Den der kom kunne jeg ha købt billigere i byen, og så skulle jeg også betale porto. Den anden kunne jeg ikke vente på, da det var en gave.
Susanne
Ulla Petersen
En dejlig og spændende bog. Jeg har læst den færdig
Anni Petersen
Det er en fantastisk bog, er i gang med den næste.

Dorthe Vanman Jensen
En helt fantastisk bog. God og nem måde at bestille på.
Anne Lebrecht
fantastisk dejlig kærlighedsroman, godt og medrivende skrevet.
Svend Erik Jørgensen
Meget god og helt fin
Bodil Hvid
En god og spændende bog, der er svær at lægge fra sig.
Annette Koch
Rigtig god bog
Else Hede-Jensen
Jeg er lige begyndt at læse bogen.
Dorte Kristensen
Spændende læsning med historisk relationer, svært at lægge på hylde når man er gået i gang.
Hanne Jensen
Fantastisk , glæder mig så meget til at læse de efterfølgende bøger.
Anonym
Super god bog, kunne slet ikke lægge den fra mig
Connie Søndergaard
Den er meget spændende at læse. Godt skrevet.
Tove Skovlund Bak
Rigtig god bog
Lone Lykke Christensen
Fantastisk :-) kunne ikke ligge den fra mig igen.
Annette Hansen
Rigtig god
kirsten mogensen
bedste bog jeg nogensinde har hørt
Dorthe Vejle
Kan varmt anbefale - godt det er en serie, glæder mig til at læse resten af serien.