Otto kæmper med sin højdeskræk, og da klassen skal op i tårnet på Vor Frelser Kirke, bliver hans frygt sat på prøve. Det udvikler sig til et angstanfald, men hans lærer Birgit tror på, at han kan overvinde det.
En fortælling om mod og at konfrontere sine frygt med støtte og humor.
Otto er virkelig udfordret, da han skal op i det høje tårn, han frygter så meget. Hans angst bliver så voldsom, at han oplever et angstanfald. Men i stedet for bare at lade ham slippe uden om det, mener lærer Birgit, at Otto kan lære at håndtere sin frygt og opleve en stor personlig sejr ved at gennemføre det.
Bogen bruger humor som et stærkt redskab til at fortælle om svære følelser og samtidig give os indsigt i os selv. Anja Gram formår med både sjove dialoger og fantastiske illustrationer at skabe et skævt og levende univers fyldt med finurlige detaljer, som man bliver ved med at opdage og glædes over.
"Skolen ved Rødbedevej" er en serie af gennemillustrerede letlæsningsbøger, der henvender sig til børn i alderen 8-10 år (2.-4. klasse). Hver bog tager udgangspunkt i en grundlæggende menneskelig følelse som frygt, skam, glæde eller sorg. Serien hjælper børn med at forstå sig selv og andre bedre ved at sætte ord på og udforske svære situationer.
Der findes gratis opgaver og læseguides, som kan hentes på fagogkultur.dk/skolen-ved-roedbedevej.
Yderligere information
| Serie | LetlæsningsbøgerSkolen Ved Rødbedevej |
|---|---|
| Forfatter(e) | Anja Gram |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Børnebøger |
| Forlag | Fag Og Kultur |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788797506660 |
| ISBN-10 | 8797506664 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 36 |
| Dimensioner | Bredde: 15.8Cm - Højde: 21.7Cm |
| Genveje | Letlæsningsbøger - BøgerSkolen Ved Rødbedevej - Bøger |
| Tags | Humor, Følelser, Angst, Mod, Den Dag Otto Skulle Dø, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |