Grænseforeningen har spillet en central rolle i Danmarks historie som en af de mest betydningsfulde græsrodsbevægelser. På sit højeste i 1949 havde foreningen omkring 200.000 medlemmer fordelt på 400 lokalafdelinger over hele landet.
En fortælling om danskernes tilknytning til grænsespørgsmålet og mindretallet i Sydslesvig gennem 100 år.
I anledning af 100-året for både Genforeningen og oprettelsen af Grænseforeningen samles for første gang hele historien om danskernes engagement i grænseproblematikken og deres forhold til det sydslesvigske mindretal. Det er en fortælling om foreningslivets storhedstid i Danmark og en sag, som engang var dybt personlig for mange danskere, men som i dag håndteres gennem statslig støtte til Sydslesvig.
På sin hundredeårsdag kan Grænseforeningen se tilbage på et stykke vellykket arbejde, som fortsætter med en ny tilgang. Erfaringerne fra det dansk-tyske grænseland bruges nu som inspiration i mødet med andre kulturer i Danmark.
Axel Johnsen, født i 1970, er ph.d. i historie og arbejder som afdelingschef ved Museum Sønderjylland. Han har tidligere været museumsinspektør på Museet på Sønderborg Slot og stipendiat ved Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig. Johnsen har skrevet en række artikler og bøger med fokus på grænselandet og især de folkelige bevægelser i Danmark omkring grænsen.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Axel Johnsen |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702291223 |
| ISBN-10 | 8702291223 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 400 |
| Dimensioner | Bredde: 17.8Cm - Højde: 24.8Cm |
| Tags | Grænsen, Folket Og Staten, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |