Grøflingen

129,95 kr
Forlagets pris 149,95 kr
Du sparer 20,00 kr (13%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 73.496 anmeldelser

Beskrivelse

En lille grøfling er bange for mus med store, skællede haler og uhyggelige knurhår, men findes de virkelig? Det er en spændende historie for børn fra 3 til 7 år, der udforsker frygt og fantasi i den store skov.

En fortælling om mod og frygt i skovens dyb.

”Hør nu, mit barn. Ingen grøfling må gå ud i den store skov!” advarer Grøflen. ”Hvorfor?” spørger barnet. ”Fordi den stygge mus vil komme efter dig. Jeg har mødt ham engang, og det var virkelig uhyggeligt,” svarer faren. Den lille grøfling er kun bange for én ting: mus med store, skællede haler og modbydelige knurhår. Men findes de egentlig?

'Grøflingen' er en selvstændig fortsættelse til den internationale bestseller 'Grøflen', som er solgt i over 18 millioner eksemplarer og oversat til 119 sprog. Serien fortsætter med 'Bedstemor Grøffel', der udkommer i 35 lande samtidig i september 2026.

Mange kender også historierne om 'Grøflen' og 'Grøflingen' fra DR Ramasjang. Hvis du elsker bøgerne og vil give dem til yngre børn, er 'Grøflen - Hiv og sving' en sjov papbog med dreje-, hiv- og svingeflappen.

  • Omslagsillustrator: Axel Scheffler
  • Oversat af: Stine de Paoli
  • Illustreret af: Axel Scheffler

Yderligere information

Oprindelig titelThe Gruffalo's Child
SerieGrøflenRamasjang
Forfatter(e)Julia Donaldson
KategoriBøger
Genre(r)Billedbøger
ForlagAbc Forlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Grøflingen Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 2 anmeldelser
Bedøm produktet
Claudia Reimann
Hej allesammen,

Grøflingen (og Grøflen) bøger er mine absolutte yndlingsbørnebøger! Jeg arbeijde i børnehave i Tyskland, og jeg elsker Danmark.
Derfor ville jeg have bøger på dansk.♥️ 🇩🇰 ♥️
Tina Brunø Dahl
Fantastisk børnebog