Beskrivelse
Har vi stadig brug for kommentarer i videnskabelige tekstudgivelser i en tid hvor mobilen er lige ved hånden, og hvor ordbøger kan integreres i digitale udgaver?
Er der et andet behov for kommentering i digitale udgaver end i trykte? Og har vores nye medievaner ændret – eller bør de ændre – den måde vi kommenterer og præsenterer videnskabelige tekstudgaver?
Vi har stillet spørgsmål som disse til en række forskere på et Seminar om kommentering og præsentation af nordiske tekster i den digitale tidsalder. Her har vi samlet en række af svarene. Vi håber de vil give anledning til nye indsigter, eftertanke, inspiration – og måske debat.
Denne antologi bringer seks bidrag fra Det Danske Sprog- og Litteraturselskabs medarbejder- og medlemsseminar d. 22. marts 2023, arrangeret af Jeppe Barnwell, Simon Skovgaard Boeck, Johnny Kondrup og Karen Skovgaard-Petersen.
Bogens bidrag er skrevet af Dorthe Duncker, Monica Wenusch, Sebastian Olden-Jørgensen, Krista Stinne Greve Rasmussen, Kirsten Vad, Sanni Nimb og Alexander Conroy.
Yderligere information
Serie | Ord Og Tekst |
---|---|
Forfatter(e) | Karen Skovgaard-Petersen Simon Skovgaard Boeck |
Kategori | Bøger |
Genre(r) | Sprog Og Grammatik |
Forlag | Det Danske Sprog Og Litteraturselskab |
Udgivelsesdato | Er udgivet |
Sprog | Dansk |
ISBN-13 | 9788775333967 |
ISBN-10 | 8775333961 |
Indbinding | Hæftet |
Udgave | 1 |
Oplag | 1 |
Sidetal | 128 |
Genveje | Ord Og Tekst - Bøger |
Tags | Ingen Kommentarer, Bøger, Bog |
GPSR | Produktsikkerhed |