Karen Blixen: Multimodal Antologi

Bog, Hæftet

189,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.441 anmeldelser

Beskrivelse

En samling af Karen Blixens tekster, der udforsker forførelse som et komplekst spil mellem mennesker, præsenteret i en multimodal antologi med tekstudvalg og didaktisk introduktion.

En dybdegående undersøgelse af forførelse og magt gennem Karen Blixens skarpe blik og stilistiske sprog.

Om værket

Forførelse er et tidløst spil mellem mennesker, som kan handle om alt fra ren manipulation til livsglæde og frihed. Det kan også være en måde at finde styrke og mod på. Mange mandlige forfattere har beskæftiget sig med emnet, men færre kvinder har gjort det samme.

Under Karen Blixens lette og ironiske tone gemmer sig en skarp analyse af magtforhold og selvbedrag. Forførelse er nemlig mere end blot erotik; det er en form for iscenesættelse, hvor et menneske former et andet, og samtidig risikerer selv at blive forandret. Spørgsmålet er derfor: Hvem forfører egentlig hvem? Og hvem ender med at rødme?

Hos Blixen møder vi et stiliseret og musikalsk sprog kombineret med en kølig refleksion over menneskelig forfængelighed. Fortælleren viser sig i sidste ende at være den største forfører af dem alle.

Om serien

Det til dansk, Kanonværker præsenterer værker af forfattere og genrer, der indgår i den nye kanon, Kanon 2025. Serien gør det muligt at anvende puljemidler til køb af bøgerne.

Alle bøger starter med en introduktion, der er skrevet i øjenhøjde med eleverne. Bagerst findes opgaveforslag, som fokuserer på tekst, tema og tid. Desuden er alle ældre værker indlæst som lydbog, og til hvert værk følger en podcast, hvor skribenten bag introduktionen fortæller om forfatterens liv, tid og værk.

Multimodale værker

Seriens multimodale værker tilbyder en ny og spændende måde at arbejde med værklæsning på. Værket samler centrale skønlitterære tekster af kanonforfatteren, som også kan findes på fx eReolen. Derudover indeholder det forskellige teksttyper, der åbner nye veje til forfatterskabets univers.

Det kan være alt fra filmklip, podcasts, fotos og malerier til breve, sangtekster og anmeldelser. Antologidelen indeholder tre skønlitterære perspektivtekster, der relaterer sig til forfatterens fortid og samtid, samt til vores egen tid.

Alle teksterne kredser om et fælles tema, og der er udarbejdet læsefokusspørgsmål, som opfordrer til en grundig undersøgelse af både tekst, tema og tid, og som bringer alle modaliteterne i spil.

Yderligere information

Oprindelig titelKaren Blixen: Forførelse - Multimodal Antologi
SerieDet Til Dansk KanonværkerErotiske NovellerKaren Blixen
Forfatter(e)Karen Blixen
KategoriBøger
Genre(r)Studiebøger
ForlagPraxis
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Karen Blixen: Multimodal Antologi Bog
Bedøm produktet