Ove Pedersen, tidligere kriminalkommissær, deler i denne bog sine oplevelser fra nogle af Danmarks mest markante og barske kriminalsager. Fra dobbeltdrabet på Femøren til mordet på rockerlederen Makrel og den dramatiske sag om pigen fra Kundby, der planlagde et skoleangreb.
En personlig beretning om tre årtiers arbejde med efterforskning og opklaring i dansk politi.
Med en karriere, der strakte sig fra 1980’ernes drabsafdeling i København til rollen som chef for personfarlig kriminalitet i Roskilde, giver Ove Pedersen et unikt indblik i det kriminelle Danmark. Han har været med til at opklare sager, der har rystet nationen, og fortæller om sit arbejde med en blanding af alvor og varme.
Bogen er nem at læse og inviterer læseren med på en rejse gennem blodige drab og svære tragedier, men også en tid, hvor politiet arbejdede med en anden tilgang. Før teknologiske hjælpemidler som teleoplysninger og timeregistrering, var det dedikerede efterforskere, der fulgte sagen til dørs.
Ove Pedersen beskriver en æra, hvor kommissæren gik forrest og ikke gav slip, før forbryderen var fanget, en tid præget af engagement og kompromisløshed.
Yderligere information
| Serie | Danske KriminalsagerKriminelle DanmarkTrue Crime |
|---|---|
| Forfatter(e) | Ove Pedersen Stine Bolther |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Biografier |
| Forlag | Lindhardt Og Ringhof |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788727227641 |
| ISBN-10 | 8727227642 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 4 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 360 |
| Dimensioner | Bredde: 15Cm - Højde: 22.5Cm |
| Genveje | Danske Kriminalsager - BøgerKriminelle Danmark - BøgerTrue Crime - Bøger |
| Tags | Kommissæren, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |