Konspirationsteorier udfordrer vores opfattelse af virkeligheden ved at påstå, at der findes skjulte sandheder, som ikke er tilgængelige for alle.
En bog der hjælper med at skelne mellem troværdige og tvivlsomme konspirationsteorier.
Nogle konspirationsteorier virker helt usandsynlige, som idéen om øglemennesker, der styrer verden i det skjulte. Andre teorier kan måske være sande, men mangler beviser, der kan overbevise alle.
Der findes påstande om, at sprøjtemidler fra fly skulle gøre os syge, eller at coronavirus bevidst er blevet frigivet, synspunkter, som konspirationsteoretikerne bakker op om, men som også bliver kraftigt modbevist af andre.
Diskussionen om hvad der er sandt, foregår især på internettet. Denne bog giver elever mulighed for at undersøge forskellige konspirationsteorier og vurdere, hvor sandsynlige de egentlig er.
De kan blandt andet læse om teorier som troen på, at Jorden er flad, at mennesket aldrig har været på Månen, og at rumvæsner besøger vores planet.
Yderligere information
| Serie | De Store FagbøgerKonspirationsteorier |
|---|---|
| Forfatter(e) | Helle Hinge |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Studiebøger |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702299953 |
| ISBN-10 | 8702299953 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 48 |
| Dimensioner | Bredde: 19.6Cm - Højde: 26.8Cm |
| Genveje | De Store Fagbøger - BøgerKonspirationsteorier - Bøger |
| Tags | Konspirationsteorier, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |