Kvindemasker

Bog, Indbundet

199,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.632 anmeldelser

Kvindemasker af Fumiko Enchi er en intens japansk roman, der dykker ned i kvinders liv i et patriarkalsk samfund. Historien væver et dramatisk trekantsforhold sammen med temaer om magt, bedrag og hævn.

En fortælling om kærlighed, manipulation og kvinders kamp i en traditionel verden.

Kvindemasker udforsker de komplekse relationer mellem Ibuki, hans unge og strålende forelskelse Yasuko, og hans bedste ven, som også har øje for hende. Men det er ikke bare et almindeligt trekantsdrama. Det mest udfordrende for Ibuki er det gådefulde forhold mellem Yasuko og hendes svigermor, en kvinde, der med snedig charme styrer spillet og påvirker dynamikken mellem de tre.

Romanen er skrevet af den japanske forfatter Fumiko Enchi (1905-1986) og er et modernistisk værk, der afdækker kvinders undertrykkelse og seksualitet i en klassedelt og patriarkalsk kultur.

Annette Thorsen Vilslev har stået for oversættelsen fra japansk og har skrevet bogens efterord. Kvindemasker bliver udgivet som en del af Gyldendals Skala-serie, der hylder genopdagede mesterværker fra det 20. århundrede.

  • Omslagsgrafiker: Alette Bertelsen
  • Oversat af: Annette Vilslev
  • Tegnet af: Jeanette Bech
Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Oprindelig titelOnna Men
SerieGyldendal Skala
Forfatter(e)Fumiko Enchi
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagGyldendal
UdgivelsesdatoEr udgivet
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Kvindemasker Bog
Bedøm produktet