Leif Kayser var et musikalsk vidunderbarn, der som 19-årig fik opført sin første symfoni under ledelse af den anerkendte dirigent Tor Mann. Han blev hurtigt anerkendt som en ny Carl Nielsen, men valgte en utraditionel vej ved at uddanne sig til katolsk præst i Rom.
En alsidig komponist med dybe rødder i både musik og tro.
Leif Kayser udviste tidligt en bemærkelsesværdig musikalitet, og hans talent blev hurtigt lagt mærke til. Allerede som 19-årig fik han sin første symfoni opført, og året efter fulgte den anden, hvilket sikrede ham status som en lovende efterfølger til Carl Nielsen.
På trods af sin musikalske succes valgte Kayser at rejse til Rom for at blive katolsk præst. Her fortsatte han dog med at komponere, og efter at han i 1964 forlod sit præsteembede, fokuserede han fuldt ud på musikken og sin undervisning på konservatoriet.
Kaysers styrke lå ikke kun i hans kompositioner, men også i hans dybe musikalske indsigt og en imponerende hukommelse. Som instrumentator hører han til blandt Danmarks bedste.
Hans værker spænder over næsten alle musikgenrer og besætninger, og han er kendt som den mest produktive danske orgelkomponist i det 20. århundrede. Hans katolske baggrund præger ofte hans musik både i ånd og stil.
Yderligere information
| Serie | Danske Komponister |
|---|---|
| Forfatter(e) | Jørgen Ellegård Frederiksen |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Kunst Og Kultur |
| Forlag | Multivers |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788779175945 |
| ISBN-10 | 8779175945 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 144 |
| Dimensioner | Bredde: 24Cm - Højde: 22Cm |
| Genveje | Danske Komponister - Bøger |
| Tags | Leif Kayser, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |