Lysninger

Bog, Hæftet

129,95 kr
Forlagets pris 150,00 kr
Du sparer 20,05 kr (13%)
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.803 anmeldelser

Lysninger er en poetisk og tankevækkende tekst, der reflekterer over livets skrøbelighed og de små øjeblikke i hverdagen, hvor døden lurer i baggrunden.

En poetisk undersøgelse af døden og det dagligdags livs små detaljer.

Det er nemt at komme til at sige noget forkert, når nogen er gået bort. Nogen er døde et sted:

En hånd, hvor sollyset filtrerer mellem fingrene, eller måske bare det grønne græs, der breder sig i alle retninger. Eller det hvide metalstel på en hospitalseng, gardinet der blafrer, de andre patienter på stuen, hvad skete der med dem?

Dagen føles gennemsigtig, som en tom frysepose. Jeg skriver datoen på posen, tilføjer ordet "Frikadeller", fylder den og lægger den i fryseren. Så kan den ligge der i mørket.

Det er bare sådan det er. Det, der findes, og det, der ikke gør. Solen på altanen, vanding af planterne, støvsugning. Ingen er døde i dag. Vi drikker vand til maden.

  • Omslagsgrafiker: Dorte Limkilde
  • Omslagsillustrator: Terkel Lond
Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Forfatter(e)Peter-Clement Woetmann Peter-Clement Woetmann Nielsen
KategoriBøger
Genre(r)Skønlitteratur
ForlagForlaget Kronstork
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788794429351
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Lysninger Bog
Bedøm produktet