Med Fletningerne I Postkassen

249,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.077 anmeldelser

Beskrivelse

Med "Med Fletningerne i Postkassen" får du et stærkt indblik i en opvækst på en bondegård i Sabro, hvor forfatteren Pia Brøgger vokser op efter at være blevet forladt af sin mor. Bogen fortæller ærligt om svigt og de psykiske følger, det kan have.

En personlig og rørende fortælling om barndommens svigt, psykisk sygdom og håbet om at finde frihed.

"Med Fletningerne i Postkassen" maler et levende billede af et forgangent liv på landet og de udfordringer, Pia oplever som barn og ung. Efter at være blevet efterladt af sin mor, vokser hun op hos Paula i landsbyen Sabro, hvor hun gennemgår svære følelser som ensomhed, sorg og mangel på omsorg.

Bogen fungerer som et ærligt vidnesbyrd om, hvordan disse oplevelser kan føre til alvorlige psykiske lidelser som angst, depression og i Pias tilfælde en voldsom psykose, der kulminerer med indlæggelse på Statshospitalet i Risskov i starten af voksenlivet.

Fortællingen er samtidig et råb til alle voksne, der omgiver sig med børn og unge, om at være mere opmærksomme og nærværende. Den opfordrer til at se ud over det åbenlyse og forsøge at forstå de dybere følelser og bagvedliggende årsager, som børn kan kæmpe med.

Selvom fletningerne symbolsk set er gemt væk i postkassen, viser Pia Brøgger, at det er muligt at bryde fri og finde vejen videre.

Bogen indeholder et forord af John Aasted Halse, psykolog og forfatter, tidligere formand for Børns Vilkår samt medlem af Børnerådet.

Yderligere information

Forfatter(e)Pia Brøgger
KategoriBøger
Genre(r)Biografier
ForlagSaxo Publish
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788740444513
Vis mere

Kundernes vurdering

Vores brugere har bedømt Med Fletningerne I Postkassen Bog til 5 ud af 5 stjerner baseret på 1 anmeldelse
Bedøm produktet
Lone Høj
Hej Pia Brøgger.tusind tak for den skønneste bog. Den er godt skrevet let forståelig og frem for alt varm og hjertelig. Jeg har ikke ord nok for denne bog, var helt ked af da den sluttede. Den kan jeg varmt anbefale.