Susanne Staun afslører i Mediernes møgkællinger, hvordan medierne gennem tiden har formidlet en forvrænget version af virkeligheden, der ofte overskygger sandheden til fordel for sensationelle historier.
En kritisk gennemgang af mediernes rolle i at forme offentlighedens opfattelse gennem misinformation og propaganda.
Forfatteren mener, at medierne bevidst eller ubevidst har misinformeret offentligheden i årevis, simpelthen fordi de kan og ikke kan lade være. De jagter helst en god historie, der er mere spændende end sand. I bogen demonstrerer Susanne Staun, hvordan medievirkeligheden bliver skabt ved hjælp af propagandaens redskaber, hvilket resulterer i et næsten karaktermord på et helt køn.
Medierne har ifølge Staun i tæt samarbejde med interesseorganisationer formået at påvirke offentlighedens opfattelse gennem konsekvent misinformation. Det portrætteres, at mødre er onde kvinder, der fremsætter falske anklager og benytter alle mulige tricks for at beholde deres børn, mens de efterlader fædre i sorg og frustration.
Men hverken statistikker eller den nyeste viden fra danske og internationale forskere kan bakke denne fremstilling op, og den virkelighed, medierne præsenterer, står derfor uden dokumentation.
Yderligere information
| Forfatter(e) | Susanne Staun |
|---|---|
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788702244366 |
| ISBN-10 | 8702244366 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 248 |
| Dimensioner | Bredde: 14.2Cm - Højde: 22.4Cm |
| Tags | Mediernes Møgkællinger, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |