Mellem_Rum. Det Ku' Ha'været Mig

Bog, Indbundet

309,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • history100 dages returret
Fremragende - 74.441 anmeldelser

Beskrivelse

En intens fortælling om Lucas, der bliver fanget i et farligt miljø, hvor presset og truslerne vokser dag for dag. En historie om valg, venskab og kampen for at slippe fri.

En gribende fortælling om ungdom, pres og muligheden for at finde en vej ud af bandemiljøet.

Lucas befinder sig på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt, og pludselig bliver han presset til at sælge stoffer. Dagene fyldes med trusler, angst, kontrol, dummebøder og søvnløse nætter. Han kan ikke se nogen vej ud, men hans ven Amir tror på, at der findes en tredje løsning. Spørgsmålet er, om Amir kan hjælpe Lucas fri, eller om situationen kun bliver værre.

Dorte Lilmose har skrevet en stærk og medrivende historie, som bygger på grundig research og desværre er skræmmende realistisk. Med erfaring som modtager af Børne- og Undervisningsministeriets Skriverpris formår hun at skrive letlæseligt og fængende.

Det ku’ ha’ været mig er en del af MELLEM_RUM-serien, der består af korte, letlæste romaner til udskolingen. Serien er skabt i tæt samarbejde med organisationen Læs for Livet og tager udgangspunkt i unge læseres ønsker og behov. Bøgerne er skrevet af etablerede forfattere og har et lix-tal mellem 10 og 15, hvilket gør dem tilgængelige for mange unge med læsevanskeligheder.

Der er udgivet 18 bøger i serien, og overskuddet fra de første tre titler er doneret til Læs for Livet. Under fanen ”Ekstramaterialer” kan du finde gratis læseforståelsesopgaver, der supplerer læsningen.

  • Omslagsgrafiker: Inge Rand
  • Omslagsillustrator: Inge Rand

Yderligere information

SerieMellem RumMellem Rum Fra Gyldendal
Forfatter(e)Dorte Lilmose
KategoriBøger
Genre(r)Studiebøger
ForlagGyldendal
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Mellem_Rum. Det Ku' Ha'været Mig Bog
Bedøm produktet