Black November - se alle tilbud
close

Omkring Hvidøre

Og Enkekejserinde Maria Fjodorovna 1906 - 1928

319,95 kr
  • blockIkke på lager
  • scheduleLevering: 3-15 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.814 anmeldelser

Hvidøre ved Øresund forbindes ubrydeligt med enkekejserinde Maria Fjodorovna, født som prinsesse Dagmar i Danmark, hvor hun tilbragte sine sidste leveår. Huset fungerede som sommerresidens for to selvstændige og moderne kvinder og var vidne til både glæde og ro.

En fortælling om enkekejserindens liv og hverdag på det lille slot ved kysten.

Hvidøre blev købt som et sommeropholdssted for to stærke og moderne kvinder, og her nød enkekejserinden sensommeren og efteråret i sit elskede hjemland Danmark. Dage fyldt med lyse stunder, hvor der blev spist lækre, fede rødspætter og drukket store mængder te. Selv oste-rester blev betragtet som en delikatesse, og køkkenet benyttede kun de fineste leverandører for at sikre kvaliteten.

Personalet boede nede i kælderen på krølhårsmadrasser, men selv enkekejserindens hundelufter havde sit eget værelse. Bogen åbner dørene til husholdningens små hemmeligheder og giver et indblik i loftskamrene, hvor enkekejserindens trofaste stab boede og arbejdede.

Henter forlagets beskrivelse…

Yderligere information

Forfatter(e)Caspar Andreas Jørgensen
KategoriBøger
Genre(r)Samfund Og Historie
ForlagBooks On Demand
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogDansk
ISBN-139788743048879
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af Omkring Hvidøre Bog
Bedøm produktet