Beskrivelse
Onde nætters drømme fortæller historien om Anden Verdenskrig gennem en enkelt, skelsættende måned: november 1942.
En intens skildring af november 1942, hvor krigens skæbne balancerer på en knivsæg.
Bogen zoomer ind på en afgørende periode i Anden Verdenskrig, hvor alt endnu var åbent, og aksemagterne stadig havde en chance for at vinde. Men inden måneden var omme, stod det klart, at nederlaget var uundgåeligt. Vi følger dramatiske begivenheder som slaget ved el-Alamein i Nordafrika, kampen i junglen på Guadalcanal, japanernes tilbagetrækning fra Kokoda-sporet i Ny Guinea samt den tyske hærs omringning ved Stalingrad.
Det er kun en måned, men måske den mest betydningsfulde i det 20. århundrede, hvor historiens gang hænger i en tynd tråd.
Fortællingen er ikke en overordnet, strategisk gennemgang, men set gennem øjnene på de mennesker, der levede midt i krigens kaos. Vi møder blandt andre en russisk soldat ved Stalingrad, en italiensk lastbilchauffør i ørkenen, en 12-årig pige i Shanghai, en universitetsstuderende i Paris, et medlem af Sonderkommandoen i en polsk udryddelseslejr og en amerikansk pilot i Stillehavskrigen.
Bogen bygger på en bred samling af dagbøger, breve og erindringer fra dem, der oplevede krigen på nært hold. Peter Englund væver disse personlige historier sammen til en stærk og bevægende fortælling, der giver et indblik i et af verdenshistoriens mest afgørende øjeblikke.
Yderligere information
| Oprindelig titel | Turning Point |
|---|---|
| Serie | 2 Verdenskrig |
| Forfatter(e) | Peter Englund |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Samfund Og Historie |
| Forlag | Gyldendal |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788763853477 |
| ISBN-10 | 8763853477 |
| Indbinding | Indbundet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 1 |
| Sidetal | 560 |
| Dimensioner | Bredde: 16.8Cm - Højde: 23.7Cm |
| Genveje | 2 Verdenskrig - Bøger |
| Tags | Onde Nætters Drømme, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |