En bog, der udforsker, hvordan vores oplevelse af sted og tilhørsforhold påvirkes i en globaliseret verden. Den dykker ned i stedets betydning og dets rolle i litteraturen.
En grundig introduktion til stedets teori og dens udvikling siden 1970'erne.
Med globaliseringens indtog er følelsen af at leve i samklang med et historisk sted blevet udfordret, og fokus er rykket mod selve begrebet sted. Denne bog undersøger, hvad stedet kan betyde for os, og hvordan man kan analysere stedets funktion og betydning i litteraturen.
Sted præsenterer en introduktion til teorien om sted og følger dens udvikling fra 1970'erne og frem til i dag. Studiet af sted er stærkt tværfagligt og kobler begreber som landskab, rum og topografi med temaer som kosmopolitisme, økologi, identitet, urbanisering og hjemstavn.
Perspektiverne spænder bredt fra fænomenologi og sociologi til litterær kartografi og litteraturhistorie. Antologien samler vigtige stedsteoretiske tekster sammen med litterære behandlinger af stedets temaer.
Yderligere information
| Serie | Moderne LitteraturteoriSociologi |
|---|---|
| Forfatter(e) | Dan Ringgaard Anne-Marie Mai |
| Kategori | Bøger |
| Genre(r) | Kunst Og Kultur |
| Forlag | Aarhus Universitetsforlag |
| Udgivelsesdato | Er udgivet |
| Sprog | Dansk |
| ISBN-13 | 9788779343801 |
| Indbinding | Hæftet |
| Udgave | 1 |
| Oplag | 2 |
| Sidetal | 225 |
| Dimensioner | Bredde: 14.3Cm - Højde: 21.1Cm |
| Genveje | Moderne Litteraturteori - BøgerSociologi - Bøger |
| Tags | Sted, Bøger, Bog |
| GPSR | Produktsikkerhed |