Black November - se alle tilbud
close
languageENG

The Spolia Churches Of Rome

Recycling Antiquity In The Middle Ages

English Book, Hæftet

249,95 kr
  • local_shippingVaren er på lager
  • scheduleLevering: 1-3 hverdage
  • historyForlænget returret til 31. januar
Fremragende - 74.899 anmeldelser

Beskrivelse

Rom tiltrækker mange besøgende, der vil opleve byens antikke arv, men få kender til, hvordan antikkens elementer også præger flere af byens kirker.

En fascinerende indsigt i Roms kirker, der er bygget med genbrugte materialer fra antikken.

I middelalderen blev antikkens arkitektur brugt som en slags kilde til byggematerialer, hvor man genanvendte sten og elementer til kirkebyggeri. Det har skabt kirkerum, der fremstår både farverige og kreativt sammensatte.

Bogen dykker ned i historien bag disse genbrugskirker i Rom, forklarer principperne for, hvordan de antikke dele blev fordelt, og undersøger betydningen af at nedbryde og genopføre på baggrund af fortiden.

Derudover præsenteres et udvalg af elleve særligt smukke og varierede kirker, der alle bærer præg af denne unikke byggestil. Med kort og praktiske oplysninger er bogen også et nyttigt redskab for dem, der ønsker at udforske fortiden i nutidens Rom.

Yderligere information

Forfatter(e)Maria Fabricius Hansen
KategoriBøger
Genre(r)Arkitektur Og Design
ForlagAarhus Universitetsforlag
UdgivelsesdatoEr udgivet
SprogEngelsk
ISBN-139788771242102
Vis mere

Kundernes vurdering

Skriv en anmeldelse af The Spolia Churches Of Rome English Book
Bedøm produktet